blog

e-ticaret platform değerlendirmesi

HTML5 Bootstrap by agugi.com

e-ticaret yapmaya başlarken vereceğiniz en büyük kararlardan biri, ölçeklenebilir, uzun vadeli büyüme sağlayacak bir e-ticaret platformu seçmektir.

Bu kararın elbette kısa/uzun vadede geniş kapsamlı sonuçları olacaktır. Bunlarla ilgili en temel soruları aşağıda hemen sıralayalım.

 • Markanıza/ürünlerinize ilgi gösteren müşterilere, ihtiyaç duydukları ürünü alırken sorun yaşamadan onlara yardımcı olabiliyor musunuz?
 • Sizin ya da çalışanlarınızın kampanya stratejilerini uygulamak için ihtiyaç duydukları bütün araçları kullandığınız platform destekliyor mu?
 • İhtiyacınızı karşılayacak bir altyapı kullandığınızdan emin misiniz?
 • Bakım ve kurulum maliyetine ek olarak satış büyümesi açısından kârlılığınızı koruyabileceğinize inanıyor musunuz?

Peki e-ticaret çözüm seçeneklerim nelerdir?

Üç ana e-ticaret platformu seçeneği vardır:

 1. Açık kaynak kodlu e-ticaret platformları
 2. SaaS (bulut tabanlı yazılım) e-ticaret platformaları
 3. Headless e-ticaret platformaları.

Açık kaynak kodlu e-ticaret platformları

Barındırma ortamı: bulut veya sunucuda olabilmektedir. Ancak tüm yamalar ve platform güncellemeleri, panel ya da sunucu üzerinden manuel uygulama gerektirir.

Açık kaynaklı e-ticaret platformları, kodlara tam erişiminizin olduğu tüm yönlerini değiştirebileceğiniz yazılımlardır. Size üst düzey bir kontrol sağlar.

Bu tür e-ticaret platformları, e-ticaret ortamlarının kontrolünü isteyen ağırlıklı olarak geliştirmeye çalışan ve güçlü yazılımcıları olan kuruluşlar arasında popülerdir.

Açık kaynaklı bir e-ticaret platformu kullanmak, sizin - platfom sağlayıcının - şunlardan sorumlu olduğu anlamına gelir:

➤ PCI Uyumluluğu. Ödeme Kartı Sektörü

➤ Barındırma (hosting) (açık kaynak çözümünüzün şirket içi mi yoksa bulut mu olduğuna bağlı olarak).
 • Açık kaynaklı bulut ticaret çözümleri, yalnızca barındırma ortamınızın sağlayıcınız tarafından sunulması ve site dışında yönetilmesi bakımından şirket içi çözümlerden farklıdır.
 • Bulut ortamı, SaaS çözümünde göreceğiniz gibi sınırsız bant genişliğine sahip olduğunuz anlamına gelmez. Özellikle ideasoft veya ticimax değerlendiriyorsanız, belirli bant genişliği maliyetlerini sorun.

➤ Platform sağlayıcısının manuel yama ve güncelleme sürümleri.

➤ Güvenlik sorunları.

➤ Genellikle aşağıdakilerle entegrasyonlar dahil olmak üzere tüm ek uygulamalar için kalite güvencesi:
 • ESP (electronic payment systems) elektronik ödeme sistemleri
 • CRM (customer relationship management) müşteri ilişkileri yönetimi
 • CMS (content management system) içerik yönetim sistemi
 • ERP (enterprise resource planning) kurumsal kaynak planlaması
 • Analitik ve BI Araçları (business intelligence tools) iş zekası araçları
➤ Site için genellikle aşağıdakileri içeren araçların olması:
 • İndirim ve promosyon eklentileri.
 • Mağazacılık ve pazarlama araçları (ör. SEO özellikleri, e-posta ile pazarlama vb.).
 • Sürükle ve bırak oluşturucuların tasarlanmış olması

SaaS e-ticaret platformları

Bulut tabanlı barındırma kullanır

SaaS (software as a service = hizmet olarak yazılım) e-ticaret çözümleri, çevrimiçi bir işletmeyi yönetmenin karmaşıklığının çoğunu ortadan kaldırabilir. Özel bir çözüm veya açık kaynaklı bir çözüm (genellikle özel olacak şekilde geliştirilir) oluşturmak ve geliştirmek yerine, esasen platformu “kiralarsınız”. Bu size platform üzerinde tam bir kontrol sağlamasa da hızlı bir başlangıç yapmak isteyenler ve özellikle denemek steyenler için ara çözüm bazen de kalıcı çözüm olarak değerlendirilebilir.

Bu tür platformlarla çalışan firmalara, ideasoft, ticimax, t-soft gibi firmalar örnek olarak gösterilebilir.

Platform güncellemeleri, güvenlik, barındırma, PCI uyumluluğu ve kendi yazılımınızı yönetmenin getirdiği diğer tüm görevler SaaS sağlayıcısı tarafından yönetilir.

Firmaların yazılım ve geliştirme departmanları, bir SaaS çözümündeki kodun kapalı kısmı nedeniyle genellikle esneklik ve özelleştirme eksikliğinden endişe duyar. Ancak varolanla mutluysanız SaaS platformları sizin için uygun olabilir.

Kodlara erişim veren SaaS platformlar da vardır. Bu kriterleri karşılayan platformlara genellikle “Open SaaS” denir.

Headless Commerce Platformlar

Bulut tabanlı barındırma kullanır

Headless commerce platformu, alışveriş sepetinin CMS'den ayrıldığı bir CaaS (commerce as a service = hizmet olarak ticaret) e-ticaret sürümüdür.

Bu kullanım durumlarında markalar genellikle Adobe Experience Manager ve Bloomreach gibi bir tasarım deneyimi platformu (DXP) veya WordPress veya Drupal gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanır. Ardından, ayrıştırılmış bir e-ticaret alışveriş sepeti çözümünü eklerler.

e-ticaret platformları değerlendirme ve inceleme

Woocommerce

HTML5 Bootstrap by agugi.com

Woocommerce özellikle bu kullanıcılar için harikadır: Basit bir e-ticaret seçeneğine ihtiyaç duyan wordpress kullanıcıları.

Woocommerce, dünya çapındaki çevrimiçi mağaza sahipleri için inanılmaz derecede popüler bir e-ticaret eklentisidir - wordpress, internetteki online alışveriş sitelerinin yüzde 39'unun woocommerce kullandığını iddia ediyor.

Açık kaynaklı woocommerce, kullanıcılara mağazalarının görünümü ve işlevselliği için son derece özelleştirilebilir seçenekler sunuyor.

WooCommerce'in birincil dezavantajı, bağımsız bir e-ticaret platformu değil, özellikle wordpress için hazırlanmış bir eklenti olmasıdır. Woocommerce kullanıcılarının e-ticaret için içerik yönetim sistemi olarak wordpress'i kullanmaları zorunludur. Woocommerce eklentisi wordpress olmadan tek başına çalışamaz.

artılar

Ücretsiz bir wordpress eklentisi

Wordpress'e aşina iseniz kullanımı kolay

Temelde, istediğiniz herhangi bir wordpress teması ile uyumlu

Havale/eft ve kapıda ödeme seçeneklerinin yanı sıra PayPal ve Stripe aracılığıyla ödeme alabilme. Paypal şu anda Türkiye'de kullanılamamaktadır ancak yerli ödeme sistemi eklentilerini woocommerce için kullanabilirsiniz.

Sınırsız ürün ve ürün kategorisi

Yüzlerce ücretsiz ya da premium eklenti

Mağazanızı nasıl izleyebileceğiniz konusunda sınırlama yok, dilediğiniz analitik eklentilerini kullanabilirsiniz

Verileriniz üzerinde tam kontrol sizde

Sitenizin SEO için daha iyi optimize edilmesine yardımcı olacak çeşitli eklentiler sunar

eksiler

Açık kaynaklı bir yazılım olarak ücretsizdir, ancak e-ticaret sitenizi oluşturmak için üçüncü taraf sitelere ödeme yapmanız gerekir (barındırma, SSL sertifikası ve alan adı gibi)

Kurulum süreci, web bilginize bağlı olarak birkaç saat sürebilir. WooCommerce eklentisini kurmadan önce bir alan adı almanız, bir barındırma hesabına kaydolmanız, WordPress'i kurmanız ve ardından bir WordPress teması kurmanız gerekir.

Dosya depolama, web barındırıcınız tarafından sınırlıdır

Kullandığı ve ihtiyaç duyduğu eklentiler bazen pahalı olabilmektedir. Bu eklentiler çoğunlukla her yıl yeniden ücretlendiriliyor

Bize göre en büyük eksiği ürün detay sayfasının, seçeneklerin, sepete ekleme ve ödeme sayfasının özelleştirmede kısıtlamalarının olduğudur.

ticimax, ideasoft ve bunlar gibi hizmet verenler

HTML5 Bootstrap by agugi.com

İdeasoft, ticimax ve benzeri bulut tabanlı alışveriş paketi satan firmalar günümüzde sayılarını arttırmaktadır. Belli bir stadartta hizmet veren bu firmalar çok geniş kitlelere hitap etmektedir. Hayatında hiç bir alışveriş sitesi deneyimi olmayan ve ilk kez deneyecekler için ideal olabilir. En düşük paketten başlayarak satacakları ürünün satılıp satılmayacağını deneyebilirler. Bu anlamda bu tür firmalara her ay yüzlerce insan üye olup online mağazasını açmakta ancak bir sonraki sene kullanmaya devam etmemektedir.

Yine dünyada ideasoft, ticimax ve benzeri firmalarda tipik olarak en düşük pakette çok kısıtlı imkan sunularak daha üst pakete geçmeniz zorlanır. Genellikle ihtiyacınız olan son derece sıradan özellikler bile 3.- 4. pakette olur. Ya da temel paketteyken opsiyonel olarak standart sıradan bir özellik için ücreti karşılığı paketinize entegre edilir.

Aşağıda belirtilen artılar ve eksiler zaman içerisinde firmaların paket güncellemelerinde değişiklik gösterebilir. Bazı standat ve basit özellikler daha pahalı bir pakete dahil edilirken bazı standart ve basit özellikler temel pakete dahil edilebilir. Bilgilendirme amaçlıdır.

artılar

Hızlı ve kolay kurulum ile hemen online satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Modern ve etkileyici temalar

7/24 teknik destek hizmeti

Barındırma (hosting) hizmetinin pakete dahil olması

Bütün paketlerde sınırsız web alanı

Kullanıcı dostu arayüz

eksiler

İhtiyacınız olan çok standart özelliklerin dahi genelde en üst paketlerde olması.

Ücretsiz yazılımlarda bile standart olarak varolan sanal-pos, hediye çeki, mobil uyumluluğun yine sadece pahalı paketlerde olması

Çok standart ve basit bir özellik olan xml, excel ile ürün aktarımının temel paketlerde olmaması.

Ücretsiz platformlarda standart olarak entegre edilmiş olan ürün filtreleme ve ürün seçenekleri gibi özelliklerin sadece en üst iki pakette geçerli olması

Bize göre en büyük eksiği yazılım asla sizin değildir ve kirası ne kadar artarsa o kadar ödemek zorunda olmanız.

Farklı bir altyapıya geçmek istediğinizde bütün url ve o zamana kadarki endekslenen google aramalarındaki sıranızı kaybetme riski.

İki, 3 yıl sadece temel paketi kiraladağınızda ödediğiniz toplam para ile tamamen size ait bir alışveriş platformuna sahip olabilecek olmanız.

Mobil uygulamanın sadece en üst paketlerde kullanımına izin verilmesi ve klonlanmış bir altyapı olması

Mobil uygulama içeren paketlerin sadece 3 yıllık ücreti ile tamamen size ait bir mobil uygulama yaptırabileceğiniz gerçeği.

Verilen teknik destek hizmetin bir süre sonra ücretli olması.

Kodlara asla müdahale edemezsiniz ve çok küçük bir değişiklik için dahi teknik yardım almak zorunda kalırsınız.

Shopify

HTML5 Bootstrap by agugi.com

Shopify, özellikle hem yeni hem de deneyimli işletme sahipleri için ideal bir platformdur. Sağlam, güçlü bir e-ticaret sitesi ve tek noktadan alışveriş yönetmek isteyenler için uygundur. WooCommerce'den farklı olarak shopify, ideasoft ve tici max gibi bağımsız bir e-ticaret platformudur; kullanmak için alan adınızı başka bir yerde barındırmanız gerekmez. Google trendlerine göre Shopify, popülerlik açısından diğer platformları geride bırakan, bir e-ticaret platformu olarak öne çıkıyor

Platform kullanıcı dostu, sezgisel ve kurulumu kolaydır. Fiyatları, ideasoft ve ticimax ile karşılaştırıldığında aylık en düşük paketinde dahi bir çok özellik öne çıkar. Sınırsız dosya depolama, sınırsız kategori ve ürünler, sosyal medya entegrasyonu ve bir blog modülü gibi bir dizi özellik başlangıç fiyatına dahildir.

Ancak hiçbir platform mükemmel değildir. Shopify kullanmanın artıları ve eksileri şunlardır:

artılar

Kurulumu kolay (cidden, dakikalar içinde alışverişe hazır hale gelir)

100'den fazla yüksek kaliteli, modaya uygun şık tema sunar

Yeni işletmeler ve ilk kez deneyenler için ucuz, basit fiyatlandırma aylıktır

Platformu 14 gün boyunca ücretsiz denenebilir

Sınırsız dosya depolama, sosyal medya entegrasyonu, sınırsız sayıda ürün, günlük yedekleme, blog modülü, site istatistikleri, ürün raporları ve daha fazlası gibi sayısız ücretsiz özellik sunar

Çevrimiçi ve çevrimdışı kullanabilir

PayPal, Stripe, havale/EFT ve teslimatta ödeme gibi çeşitli ödeme seçeneklerine izin verir

Üstün müşteri hizmetleriyle tanınan bu platformun müşteri danışmanına 7/24 erişim

eksiler

Mağaza şablonlarından/temalarından yalnızca 20 kadarı ücretsizdir. Diğerleri 180 dolara kadar çıkabilir.

Gelişmiş Shopify seçeneğinin maliyeti aylık 299 ABD dolarıdır

Shopify Payment'ı kullanmazsanız her satışta sizden ek bir işlem ücreti alınır

Shopify, sizin değildir, diğer platformlar gibi shopify da e-ticaret mağazanızın ve sitenizin verilerini kontrol eder

İdeasoft, ticimax vb platformlardan temelde hiç bir farkı yoktur. %100 bağımlısınızdır ve kesinlikle kodlara erişiminiz olmaz

Magento

HTML5 Bootstrap by agugi.com

Magento özellikle hem küçük işletme sahipleri hem de kurumsal düzeydeki işletmeler için harika bir çözüm olabilmektedir.

Etkileyici sayıda Fortune-500 şirketi, kısmen etkileyici bir şekilde duyarlı ve ölçeklenebilir olduğu için Magento'yu tercih ettikleri e-ticaret platformu olarak kullanıyor. Kullanıcılar önceden tasarlanmış, mobil cihazlar için optimize edilmiş şablonlar listesinden seçim yapabilirken, geliştiriciler ayrıca güçlü özel temalar oluşturabilir ve/veya mevcut temaları kolayca düzenleyebilirler.

Magneto'nun açık kaynak kodu, eksiksiz özelleştirmeyi kolaylaştırır, ancak sınırlı web sitesi oluşturma deneyimine sahip küçük bir işletme sahibiyseniz korkmayın. Magento, işiniz büyüdükçe daha fazla özelleştirme seçeneğinin ek avantajıyla, kod bilmeseniz dahi oldukça kullanıcı dostu olmaya devam ediyor.

Magento kullanmak isteyenler için artılar ve eksiler:

artılar

Sorunsuz kullanıcı deneyimi

Ölçeklendirebilirlik

Açık kaynak koldu bir platform olduğu için özelleştirebileceğiniz çok şey var

Sosyal medyada satış yapabilmeniz için ücretsiz bir sosyal eklenti de dahil olmak üzere binlerce uygulama ve eklenti sunar

Yazılımı indirmek ücretsizdir ve işlem ücreti yoktur

Sınırsız sayıda ürün eklemenize olanak sağlar, kategori ya da ürün kısıtlaması yoktur

100'den fazla kullanabileceğiniz ücretsiz tema sunar

%100 SEO dostu

eksiler

Açık kaynaklı bir platform olduğundan, özelleştirmeyi karmaşık hale getirebilir, bu nedenle gerçekten teknoloji konusunda bilgili değilseniz iyi bir geliştirici kiralamanız gerekebilir.

Kendi kendine barındırılır, bu nedenle bir barındırma (hosting) sağlayıcısı ve alan adı (domain), ssl setfikası bulmanız gerekir. Yıllık ücretleri vardır.

7/24 destek alamazsınız, ancak sorularınızı ya da sorunlarınızı araştırıp çözüm bulabileceğiniz magento formları vardır

Prestashop

HTML5 Bootstrap by agugi.com

Kolayca özelleştirilebilen ve SEO dostu bir platform arayan e-ticaret şirketleri için Prestashop uygun bir platformdur.

Prestashop, e-ticarete başlamak için etkili ve ucuz bir seçenek arayan herkes için harika bir seçenektir.

Prestashop platformu, alışveriş sitenizin görünümünü özelleştirmekten pazarlamanızı yönetmeye ve mağazanızın ne kadar başarılı olduğuna dair bilgi toplamaya kadar her şeyi yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca, bu platformun kullanıcıları hatırı sayılır büyük bir topluluktur.Bu nedenle Prestashop'ta sık sorulan sorular ve incelemeler hakkında bilgi bulmanın kolay olduğunu göreceksiniz.

Magento kullanmak isteyenler için artılar ve eksiler:

artılar

Sağlam kullanım kolaylığı için sezgisel kullanıcı arayüzü

Özelleştirmesi kolay - çok çeşitli seçenekler

Aylık/yıllık ücret yok - tamamen ücretsiz

eksiler

Ölçeklenebilirliğiniz sınırlıdır. Bu, küçük ve orta ölçekli işletmeler için iyi bir platformdur, ancak daha büyük şirketler için iyi bir seçenek olmayacaktır.

Bazı kullanıcılar ya da Prestashop deneyimleyenler, tasarım seçeneklerinin profesyonel olmadığını ve bazı işletme türlerine hitap etmeyebileceğini düşünüyor. Ama elbette incelyepi karar vermek sizin elinizde

Hangisini seçeceğiniz konusunda ve daha farklı alternatiflerle ilgili bizimle iletişime geçip fikir alabilirsiniz. Agugi olarak kendi çözümlerimizin aslında sizin talepleriniz doğrultusunda geliştirildiğini söyleyebiliriz. Fayda/Maliyet ve özgürlük için (hiç bir kuruma ya da firmaya/kişiye bağlı kalmadan size özel çözümleri birlikte üretebiliriz.

100 49

geri dön ya da anasayfa

iletişime geç!

"bazı insanlar başarının hayalini kurarken, diğerleri uyanır ve çalışır." çekinmeyin bize yazın

iletişim