blog

kalite puanı nedir?

HTML5 Bootstrap Template by colorlib.com

Kalite puanı Google adwords reklamlarında kullanılan bir terimdir. Kalite puanı doğrudan vermiş olduğunuz reklamla ilişkilendirilmiş sonuçtur.

Kalite puanı reklam sıralamanızı ve TBM (Tıklama Başına Maliyet) tutarınızı doğrudan etkiler. Bir sayfanın daha doğrusu bir reklam uzantısının açılış sayfası, kullanılan anahtar kelime ve sayfada geçirilen ortalama süre kalite puanınızı doğrudan etkiler. 7 ve üstü kalite puanları her zaman iyidir demek tam anlamıyla doğru olamayacağı gibi yanlıştır demek de mümkün değildir.

Kalite puanının yüksekliği ve sıralanmasının yanı sıra gösterim sıklığı yine ayrılan bütçeyle doğru orantılıdır. Ancak tıklama başına maliyet her zaman düşecektir.

Bunu bilmeyen birçok adwords kullanıcısı yanlış yönlendirilmekte ve bilinçsiz bütçe ayırmaktadırlar. Adwords hesabınıza girdiğinizde anahtar kelimenizle ilgili sonuçları incelediğinizde TBM oranları ortalama olarak verilir. Siz doğrudan bu rakamları girerseniz ve kalite puanınız yüksekse, boşa para vermeye başlamışsınız demektir. Önceliğiniz her zaman elle (manuel) TBM maliyet belirleyip sonra birkaç gün beklemek olmalıdır. Reklamlarınız gösterime çıkıp tıklama almaya başladığında kalite puanı hesaplanacak ve TBM için ayırmanız gereken paranın ortalama olarak gösterilenden çok daha düşük olduğunu göreceksiniz.

Kalite puanı bu anlamda en önemli konuların başında gelmektedir. Daha kabaca anlatımla, girmiş odluğunuz anahtar kelimelere tıklayan ziyaretçi sayfanıza geldiğinde o belirttiğiniz anahtar kelime içeriği ile karşılaşmıyorlarsa kalite puanınız düşük olacak ve tıklama başına maliyetiniz yüksek olacaktır.

Bu aşamada iki farklı amacınız olabilir.

Potansiyel olarak gördüğünüz bütün ziyaretçileri sayfanıza getirip onları ikna etmek. (genellikle telefon yolu ile iletişim kurmaları sağlanıyor)

Ya da gerçekten hedef kitlenize uygun anahtar kelimelerle doğru sayfaya getirmek.

Telefon yolu ile ikna etmek konusuna hemen bir örnek verelim.

Örneğin bir su arıtma servisi verdiğinizi düşünelim. Verdiğiniz bu hizmet için belli markalarla çalıştığınızı düşünelim. Temelde aynı hizmeti herkes için verebildiğinizi marka fark etmeksizin bu hizmeti vermeye de yetkin olduğunuzu düşünelim.

Diyelim ki x,y ve z markaları için yetkili servis hizmet anlaşmanız var. Ama siz k, l ve m markaları için de bu hizmeti vermek istiyorsunuz. Vereceğiniz adwords reklamına bütün markaları yazabilir, sayfanızı ziyaret edenlere de yukarıda belirttiğimiz markaların logolarını gösterebilirsiniz. Sayfanıza gelenler de bütün o markaların teknik servisini verdiğinizi düşünerek sizi telefonla arayacaklardır. Doğrudan sormadıkları takdirde bu hizmeti verip ücretinizi alabilirsiniz. Bu yanıltıcı ve etik dışı bir durum olmasına karşın maalesef bu şekilde çalışan birçok firma var. Son verdiğimiz örnekteki yolu seçerseniz zaten muhtemelen kalite puanınız çok düşük olacaktır. Tabi eğer sayfanızda aslında yetkili servisi olmadığınız halde diğer markalarla ilgili bilgiler yoksa.

Böyle bir durumda vereceğiniz TBM çok yüksek olacaktır. Gösterimin artması ve tıklamanın sağlanması için siz zaten bu bütçeyi vermeye hazırsınızdır. Doğru yöntem elbette etik olandır ve gerçekten de kendi verdiğiniz hizmet için reklam yapmaktır. Bu durumda da kalite puanınız artacaktır. İçerik dediğimiz olay tamamen kalite puanınızı yükseltmeye yöneliktir. Dolayısı ile açılış sayfanız (reklamınızı gören kullanıcıların tıklayarak geldikleri sayfa) kesinlikle anahtar kelimeniz ve reklamınızla ilintili olmalıdır. İçeriğiniz etkili ve özgün olduğunda aynı zamanda kısmi bir SEO çalışması da yapmış olursunuz.

Unutmayın Google, her zaman özgün, yeni ve ilgili içeriği sever. “İçerik kraldır” sözü bizim değil Google’ın kendi sözüdür.

Adwords reklamı vermeye başlamadan önce kalite puanınızı etkileyen faktörleri mutlaka gözden geçirmelisiniz.

1000 TL ayırdığınız bir bütçede kalite puanınız düşükse ve önde çıkmak istiyorsanız 5,- TL tıklama başına maliyetiniz olur. Bu da 200 tıklama demektir. Oysa kalite puanınızı yükselttiğinizde tıklama başına maliyetiniz (ilk verilere göre ortalama maliyet 5,- tl olsun) %70 oranında düşecektir. (Belki de daha fazla ama bunu net olarak söyleyebilmek mümkün değildir. Ancak verilerinizin ve rakiplerinizin ne yaptıklarının incelenmesinden sonra bir şeyler söylenebilir. ) Bu durumda tıklama başına ödeyeceğiniz tutar 1,5 TL oalcaktır bu da bütçenizle orantılı olarak en az 665 ziyaretçi demektir.

Ayrıca ilk örnekteki 200 kişi sayfanızda aradıklarını bulamazlarsa bu ziyaretçilerin sizden hizmet alma oranı da düşecektir. %1 oranı ele aldığımızda (Google verilerine göre alış verişe dönen ziyaretler %3 ancak bu ortalama %1.8 civarındadır) 2 kişi hizmet alacaktır. İkinci örnekte ise en az 6 kişi. Diğer bir deyişle siz aynı bütçe ile ama daha doğru bir adwords reklamı ile daha karlı hale gelebilirsiniz.

Bütün bu nedenlerden ötürü kalite puanı burun kıvrılarak geçilecek bir konu değildir. Dolayısı ile kalite puanınızı ciddiye almak çok önemlidir.

geri dön ya da anasayfa

iletişime geç!

ilk adımı atmak önemlidir. suya atlamadan, yüzmeyi öğrenemezsiniz! çekinmeyin bize yazın

iletişim